Bezpečné internetové bankovnictví

0
771
bank

Myslíte si, že vaše úspory jsou na internetu v bezpečí? Opak je pravdou!

Útoky na uživatele internetového bankovnictví
Kyberzločinci necílí na systémy bank, jejich útoky jsou mířeny přímo na uživatele internetového bankovnictví. Podstata jejich útoku je jednoduchá. Když se jim podaří dostat trojského koně do vašeho počítače, zaměří se i na váš chytrý mobilní telefon. A to z prostého důvodu – chtějí získat přístup k autorizačním smskám a následně se dostat i k vašim úsporám.

Instalace neznámého programu
Do chytrého telefonu neboli smartphonu se kybernetičtí nájezdníci obvykle dostávají tak, že v podvrženém internetovém bankovnictví vyzvou uživatele k instalaci programu, jenž je podle nich potřeba ke správě účtu online.
V případě, že si majitel smartphonu do svého zařízení tento program nainstaluje, počítačoví piráti mohou posléze velmi snadno do poslední koruny vysát jeho bankovní účet.

Nebezpečné phishingové zprávy
Na uživatele internetových bankovnictví v poslední době útočí také tzv. phishingové zprávy. Jde o podvodné maily, pomocí nichž se kyberzločinci snaží vylákat od uživatelů e-bankovnictví přístupové údaje k bankovním účtům a informace o platebních kartách. Letos v říjnu se tyto phishingové zprávy dostaly třeba do mailových schránek klientů České spořitelny.

Jak ochránit internetové bankovnictví před počítačovými piráty?

  1. Pravidelně aktualizujte svůj počítač. Aktualizace stahujte pro operační systém, firewall, antivirus a další programy. Také pravidelně kontrolujte, zda ve vašem počítači funguje bezpečnostní software. Vyhnete se tak tomu, že se do vašeho počítače dostanou některé viry.
  2. Do internetového bankovnictví se přihlašujte pouze doma na svém počítači. Nikdy to nedělejte v internetových kavárnách, ve škole nebo v práci. V těchto počítačích totiž mohou být nainstalované keyloggery.
  3. Pokud využíváte přístup k internetovému bankovnictví přes chytrý telefon, nikdy do tohoto zařízení neinstalujte aplikace z neznámých zdrojů. Vždy stahujte pouze prověřené oficiální aplikace.
  4. Neměli byste zapomínat, že také váš chytrý telefon by měl mít nainstalovanou antivirovou ochranu.
  5. Pin k vaší platební kartě nebo heslo k internetovému bankovnictví nikdy nezadávejte do mailu. Vaši elektronickou poštu totiž klidně může zachytit počítačový pirát.
  6. Nikdy neotevírejte nevyžádané maily, zvlášť když neznáte adresáta. Velký pozor si dávejte na poštu, v níž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na určitou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem bankovním účtu.

 

Zatím žádné hodnocení.

Ohodnoťte to počtem bodů (nejlepší=5)

BEZ KOMENTÁŘE

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ