Pozor na on-line komunikaci

0
2226
online komunikace

Jednou z věcí, kterou internet světu přinesl, je právě usnadnění komunikace. V dnešní době byste asi hledali složitě někoho, kdo s on-line komunikací v jakékoli podobě nikdy nepřišel do styku. Díky komunikaci on-line se prodlevy mezi předáním jakékoli informace adresátovi zkrátily na naprosté minimum. Rychlostí, jakou předáváme zprávu, předáváme i obsah a vzhledem k povaze celé on-line komunikace již většinou nejsme schopni nijak sledovat další osud námi odesílaných informací. Usnadnění komunikace prostřednictvím internetu s sebou proto nese i jistá rizika a musíme s nimi počítat. Obezřetnost při posílání citlivějšího obsahu, jako jsou osobní data či soukromé materiály, je proto na místě.

Rizika on-line komunikace

Největší riziko, které na internetu podstupujete, je ztráta soukromí. Uvědomte si, že to, co na internetu zveřejňujete nebo posíláte, již nelze ve většině případů vrátit zpět. Pokud někomu na internetu pošlete fotografii nebo ji zveřejníte všem v síti, počítejte s tím, že jste ji vlastně publikovali. Kdokoli ji může zhlédnout, použít, nebo dokonce zneužít. Zastavit takový proces šíření zprávy nebo nějakého souboru je prakticky nemožný. Proto musíte nad případnými následky uvažovat už před samotným odesláním. Rozmyslete si proto, co na internetu sdělujete, komu co posíláte a do jaké míry chráníte svoje soukromí.

K rychlé komunikaci na internetu slouží mnoho nástrojů. Mezi nejvýznamnější patří e-mail, instant messaging, chaty nebo internetové volání.

E-mail

Je nejrozšířenější formou on-line komunikace. Stejně jako u jiných forem on-line komunikace je jeho výhodou rychlost a možnost posílání příloh. Obsah e-mailu je skrytý, a pokud ho nezveřejní některý z příjemců, nemusíte se obávat, že by byl dostupný všem na internetu. Uvědomte si ale, že obsah vaší zprávy si může příjemce nejen ukládat, ale i přeposílat dál. Nesdělujte proto žádné citlivé údaje nebo obsah, který vás může poškodit.

Instant messaging

Umožňuje uživatelům sledovat, kteří jejich přátelé jsou právě připojeni, posílat zprávy, chatovat nebo posílat soubory. Výhodou je rychlost a okamžité odeslání zprávy nebo obsahu příjemci. Mezi nejznámější instant messaging patří ICQ, AIM, Jabber, Windows Live Messenger nebo Skype.

Chat

Nabízí uživatelům možnost komunikovat s více lidmi najednou. Jeho předností je možnost interakce s uživateli. Výhodou pak může být zvýšená šance na seznámení nebo zábavu. Většina provozovaných chatů probíhá v anonymitě, tzn. lidé na nich vystupují pod přezdívkami, nikoli pod pravými jmény. Nikdy tedy nevíte jistě, s kým vlastně ve skutečnosti komunikujete.

Skype

Je program, který umožňuje provozovat internetovou telefonii. Program umožňuje telefonovat mezi svými uživateli zdarma nebo pomocí jiných služeb za poplatek, např. na pevné linky. Další výhodou je zasílání zpráv a souborů mezi uživateli sítě.

Pomocí Skypu můžete vést i videohovory. Ty mohou být rizikem zejména v případě, pokud sdělujete citlivé údaje nebo obsah, který vás může poškodit. Nezapomeňte, že druhá strana vás nejen vidí, ale může si vás i ukládat.

Závislost

Dá se na on-line komunikaci vybudovat závislost? Ano, dá. Existují desítky případů, kdy lidé podlehli výhodám on-line komunikace a tráví desítky hodin na chatech nebo sociálních sítích.

Rady pro rizikové situace

Mezi nejčastější rizika, se kterými se můžete setkat prostřednictvím on-line komunikace, patří:

Kyberšikana

Stejně jako v reálném životě, potkáte na internetu lidi, kteří se vám budou cíleně snažit ublížit. Byť je to prostřednictvím internetu a zdá se, že ho stačí jen vypnout, realita je jiná.

  • Dostáváte výhrůžky nebo vám na internetu někdo nadává?
  • Zesměšňuje vás někdo v článcích, upravených fotkách?
  • Někdo vás neustále prozvání a zahlcuje vaše e-maily?
  • Zveřejňuje někdo filmy nebo fotky, které vás ponižují?
  • Objevují se někde vaše osobní údaje?

Nikdy se nebojte kontaktovat provozovatele stránek, policii nebo se svěřit. Uvědomte si, že zatímco jste lhostejní a necháváte si problém pro sebe, může se zatím na internetu ubližovat někomu jinému.

Ztráta identity

Uvědomte si, že to, co na internetu zveřejníte, už většinou nemůžete vzít zpět. Pečlivě si proto rozmyslete, co o sobě chcete sdělovat. Denně je prostřednictvím sociálních sítí ukradeno několik desítek identit. Mnohdy o tom uživatelé nevědí – a pokud ano, jen málokdo ví, jak se může bránit.

Jak se bránit v případě zneužití údajů:

  • Kontaktujte technickou podporu služby s žádostí o smazání údajů.
  • V závažných případech neváhejte kontaktovat policii.

Odcizení osobních údajů a hesel

Na internetu se vyplácí jedna věc. Být ostražitý a nedůvěřivý. Pamatujte, že žádný provozovatel e-mailu nebo jiné služby po vás nevyžaduje zasílání hesla na jiný e-mail. Na internetu jsou velice časté podvodné zprávy, které se tváří jako vzkaz od administrátora. Jedná se ale o podvod.

Svoje heslo nikomu neprozrazujte. Při tvorbě hesla se vyvarujte jeho jednoduché podobě, např. tvaru jména, data narození nebo třeba číslovek 123456.

Doporučujeme znát další údaje k účtům na internetu. Například kontrolní otázku k e-mailu, nejčastější kontakty, naposledy odeslané e-maily, nastavení. V případě ztráty hesla a odcizení e-mailu může znalost těchto informací napomoci k návratu účtu.

Rady pro bezpečnou on-line komunikaci

1 Zvažte, zda je nutné zveřejňovat telefonní číslo nebo adresu.
2 Neposílejte nikomu svoji intimní fotografii, nikdy nevíte, kde se může objevit.
3 Udržujte hesla (k e-mailu i jiná) v tajnosti, nesdělujte je ani osobě blízké či kolegovi v práci.
4 Nikdy neodpovídejte na neslušné, hrubé nebo vulgární maily či vzkazy.
5 Nedomlouvejte si schůzku přes internet, aniž byste o tom řekli někomu jinému.
6 Nevěřte každé informaci, kterou na internetu získáte.
7 Když s někým nechcete komunikovat, nekomunikujte.
8 Nesdělujte informace o tom, kde se pohybujete nebo že odjíždíte např. na dovolenou. Po návratu by vás mohlo čekat nepříjemné překvapení.
9 Při používání webové kamery buďte obezřetní. Kdokoli může na druhé straně hovor nahrávat.
10 Než cokoli potvrdíte, přečtěte si podmínky užívání.

Chat

Výhodou chatu je otevřenost a možnost rychlého seznámení a zábavy. Lidé většinou chatují v tematických skupinách. Skupiny se rozdělují např. podle měst, kde žijí, podle zálib, které sdílejí, nebo chatují třeba i o erotice.

Díky otevřenosti chatování je potřeba dát si pozor na zvýšené riziko nebezpečí. Ne každý, kdo na chatu komunikuje, vystupuje pod svou pravou identitou. Velice časté jsou případy, kdy jeden uživatel používá několik účtů (přezdívek/identit).

Rada

Rada

Nikdy neposílejte osobní informace nebo obsah, který vás může poškodit, někomu, koho znáte jen z internetu.

Pokud se chcete na internetu seznámit, je chat ideálním nástrojem. Vaše šance na seznámení se zvyšuje podle počtu vyplněných údajů nebo fotografií. Zamyslete se ale nad tím, zda informace, jež zveřejňujete ostatním, nejsou právě ty, které může někdo zneužít.

Rada

Rada

Když vás na internetu někdo obtěžuje, neodpovídejte mu. Většina těchto služeb nabízí funkci ignorace.

Na internetových chatech můžete narazit na různé nabídky nebo odkazy na neznámé webové stránky. Stejně jako jinde v prostředí internetu neotevírejte nic, co dobře neznáte. Na pochybné nabídky nereagujte.

Důležité:

Na chatu se můžete setkat s případy páchání trestné činnosti. Spousta uživatelů bere chat jako anonymní médium a pokouší se na něm překračovat meze zákona. Mezi takové činnosti patří např. shánění dětské pornografie, nabídky k prostituci nezletilých nebo prodej kradeného zboží. Pokud se s podobnými případy setkáte, kontaktujte technickou podporu služby nebo se obraťte prostřednictvím formuláře o pomoc: http://seznamsebezpecne.cz/nahlaste-zavadny-obsah.

ZDROJ: www.bezpecnyinternet.cz (ve spolupráci s Česká spořitelna, Microsoft, Seznam.cz, CZ.NIC, HOAX.cz, Policie ČR, Pierstone, Quantasoft)
Zatím žádné hodnocení.

Ohodnoťte to počtem bodů (nejlepší=5)

BEZ KOMENTÁŘE

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ