Jak vybrat kvalitní WIFI router I.

0
22645
router

Šíření Wi-Fi signálu: Jak vybrat kvalitní router a zajistit dostatečné pokrytí

Bezdrátová síť Wi-Fi je v současné době nezbytným „doplňkem“ takřka každé české domácnosti. Díky kvalitnímu Wi-Fi signálu se s notebookem či chytrým telefonem můžete kdekoliv ve svém domě či bytě připojit k internetu. Žádná bezdrátová síť se ovšem neobejde bez Wi-Fi routeru, který je jejím základním stavebním kamenem, ovšem na druhou stranu může být i vstupní bránou pro počítačové piráty.

Vhodný standard Wi-Fi
Jestliže chcete zvýšit rychlost připojení k internetu, v prvé řadě se vybavte Wi-Fi standardem 802.11n, který může komunikovat v pásmech 2,4 GHz i 5 GHz. Úpravou fyzické a linkové vrstvy a zavedením technologie MIMO (vícecestné šíření signálu) přináší reálnou rychlost i více než 100 Mb/s.
Díky technologii MIMO přináší tento Wi-Fi standard výrazné zvýšení rychlosti díky tomu, že je vysíláno více signálů vícero anténami a na straně přijímače také více anténami přijímáno. Antény musí být natočeny různě, aby šly signály jinými cestami a navzájem se nerušily. V cíli se poskládají dohromady a data jsou přenášena s výslednou až 2× (2T2R), 3× (3T3R) či 4× (4T4R) vyšší rychlostí oproti n-lite.

Rozšíření pokrytí
K rozšíření pokrytí Wi-Fi sítě vám pomůže například Wi-Fi universal repeater, tedy Wi-Fi univerzální opakovač. Toto zařízení funguje tak, že přijme Wi-Fi signál a na stejném kanálu jej pošle dál.
Plnohodnotným Wi-Fi systémem, který dokáže pokrýt i velkou budovu s více patry vysokorychlostní bezdrátovou sítí, je vzájemné propojení Wi-Fi AP či routerů kabelem nebo jiným typem sítě (např. powerline). V případě budování takové sítě si ale musíte dát pozor, aby se navzájem Wi-Fi routery nerušily, a dát každý z routerů na jiný kanál.wireless-networkVýběr routeru
Žádná bezdrátová síť se samozřejmě ovšem neobejde bez Wi-Fi routeru, který je jejím základním stavebním kamenem. Na co se tedy při výběru routeru zaměřit? V prvé řadě na rychlost. Při výběru vhodného routeru se zaměřte na modely s označením „n“. Tyto routery totiž umí pracovat až desetkrát rychleji (tj. mají rychlost až 600 Mbit/s) než starší modely s označením „b/g“.
Modernější routery s označením „ac“ nabízejí přenosovou rychlost až 1000 Mbit/s. Nutno ovšem podotknout, že řada počítačů tuto rychlost Wi-Fi nepodporuje.

Doplňkové funkce
Kromě základních modelů Wi-Fi routerů si můžete pořídit routery s doplňkovými funkcemi, za které si ovšem výrazně připlatíte. Co tyto speciální routery poskytují? Jde hlavně o pokročilejší možnosti nastavení nebo vyšší dosah bezdrátového signálu i ve funkcích, které nabízejí.

Připojení k routeru
Routery ovšem neslouží jenom k rozvedení internetu po domě či bytě. Můžete k nim připojit třeba i televizory či nejrůznější přehrávače. Některé routery v sobě mají rovněž zabudovaný USB port, díky němuž k routeru připojíte i tiskárnu či externí pevný disk.

Několik praktických tipů
* Nejrychlejší router na světě – Za nejrychlejší router na světě je v současné době označován bezdrátový model Asus RT-AC68U určený pro domácí sítě. Vyniká nejen rychlostí, ale i dosahem bezdrátového signálu.
* Homeplug systémy – Tyto systémy dokážou přenést počítačová data prostřednictvím elektrické zásuvky. Homeplug adaptéry, ke kterým připojíte nejen počítač, ale i televizní konzoli, tiskárnu nebo multimediální centrum, nabízejí například společnosti TP-Link, D-Link, Edimax či Belkin.
* Extendery – Extendery neboli prodlužovače se snaží řešit problémy s rozvedením bezdrátové sítě po celém domě či bytě. Na jakém principu extender funguje? Přijímá bezdrátový signál a posílá jej dál. Jestliže je tedy zapojen do elektrické zásuvky v dostatečném dosahu stávající Wi-Fi sítě, dokáže prodloužit bezdrátový signál. Extendery nabízí například společnost Linksys.

Vstupní brána pro počítačové piráty
Slyšeli jste už o tom, že router, prostřednictvím kterého je připojen váš počítač k internetu, může být vstupní branou pro počítačové piráty? Národní bezpečnostní tým upozorňuje, že v Česku se nachází kolem pěti tisícovek ohrožených routerů, které mohou být počítačovými piráty zneužity kvůli chybě ve svém ovládacím softwaru, tzv. firmwaru.

Zranitelnost routeru
V čem vůbec spočívá zranitelnost routeru? Ohrožený router umožňuje vyexportovat a stáhnout svoji konfiguraci v podobě binárního souboru. Součástí této konfigurace jsou mimo jiné i přístupová hesla k webovému administračnímu rozhraní. Chyba pak spočívá v tom, že tento soubor lze stáhnout, aniž je před tím vyžadováno heslo – stačí pouze znát URL tohoto souboru.

Přesměřování adres
A pokud se kyberzločinec dostane k administračnímu rozhraní tohoto routeru, může velmi lehko přesměrovat adresy. Místo serverů Seznam.cz nebo Google.com se poškozeným zobrazí oznámení o nutnosti instalace Flash Playeru. Namísto této instalace se ovšem do počítače stáhne virus.

V případě, že potřebujete pomoci s výběrem, neváhejte se obrátit na naše servisní partnery.

 Pokračovat můžete na Jak vybrat kvalitní WIFI router II.

4.69/5 (36)

Ohodnoťte to počtem bodů (nejlepší=5)

BEZ KOMENTÁŘE

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ