Platíte vysoké částky za elektřinu?

0
1279
Elektřina
Elektřina se na celkových výdajích českých domácností za bydlení a energie podílí v průměru 22 procenty. Její cena v poměru k průměrnému měsíčnímu platu v roce 1989 zhruba o třetinu stoupla. Ve srovnání s plynem a vodným a stočným si však stojí výrazně lépe.

Když cenu elektřiny porovnáme s jinými platbami spojenými s vedením domácnosti, zjistíme, že daleko více vzrostla cena třeba u plynu. Ten dnes vyjde v poměru k tehdejším a současným průměrným platům zhruba na dvojnásobek. Zdaleka nejvíc ale stouply naše výdaje na vodné a stočné – v poměru k našim mzdám víc jak na desetinásobek!

Elektřina oproti tomu v posledních letech mírně zlevnila a výhodou elektřiny navíc je, že dnešní moderní spotřebiče jí spotřebují mnohem méně než tehdy.

Neplaťte víc, než musíte

Stará, ale dobrá, řeknete si možná o své televizi, pračce nebo počítači. A asi budete mít pravdu, ty starší věci totiž tak nějak víc vydrží. Jenže, už jste si spočítali, kolik takový retro spotřebič spotřebuje elektřiny?

I tak je na místě zamyslet se nad tím, jak srazit účty za elektřinu co nejníž. Stačí, když efektivně snížíte spotřebu elektřiny v domácnosti.

První úsporný krok za nás dokonce vyřešil někdo jiný. To když Evropská unie zakázala prodej klasických žárovek. Používáním úsporných žárovek sice ušetříte, ale nezbohatnete. V domácnosti totiž máme daleko větší žrouty elektřiny, než jsou světla.

Do šrotu s nimi

Tak třeba lednička se na spotřebě elektřiny v běžné domácnosti podílí zhruba jednou pětinou. Pokud máte starý typ ještě z devadesátých let, tak vězte, že spotřeba elektřiny takové lednice je třikrát větší než nové lednice s energetickou třídou A+, což už je dnes naprostý standard. Koupě nového spotřebiče se dnes vrátí velmi rychle, protože například roční provoz staré lednice může znamenat tři až pět tisíc korun ročně, které utratíte zcela zbytečně.

Pračka se na spotřebě běžné domácnosti podílí zhruba z 5 procent. Až polovinu této energie lze ušetřit praním na 40 °C namísto 60 °C. Většina nových praček má také úsporné programy, praní s nimi sice trvá o něco déle, ale vyplatí se.

Spotřeba elektřiny počítačem se odvíjí od toho, jaký zvolíte, ale také samozřejmě od jeho používání. Jsou domácnosti, ve kterých počítače (často jich je i více) „jedou“ téměř celý den a ani na noc se jejich majitelé nenamáhají s vypínáním. To není příliš úsporné.

Běžné sestavy spotřebovávají při práci zhruba 80 až 100 W, při hrání her či jiných činnostech, při kterých se využívá plný počítačový výkon, je možné dosáhnout spotřeby více než 200 W, a to je jen spotřeba počítače, k níž je nutné přičíst i spotřebu monitoru.

Levnější provoz mají noteeboky. U nich klesá běžná spotřeba na 30 W, což je v porovnání s osobním počítačem podstatně méně.

Tipy na úsporu energie za počítač

  • Vhodný výběr počítače: Výběr počítače by měl vycházet z vašich potřeb – vašich skutečných potřeb (někteří mají výkon počítače, který nevyužijí). Pokud si můžete vybrat, volte raději notebook. Má nižší spotřebu elektrické energie. Menší spotřebu elektřiny mají také moderní procesory. Netýká se to jen procesorů, ale i dalších komponentů.
  • Vypínejte počítač: Počítač přes noc vypínejte. Spornější je jeho vypínání přes den. Pokud víte, že ho budete za pár hodin znovu používat, není úsporné ho vypínat a zapínat. V tomto případě vypněte jen monitor. Využívejte také úsporný režim, při kterém je spotřeba elektřiny minimální.
  • Funkce a programy: Ne všechny funkce a programy potřebujete. Budou-li běžet, spotřeba elektřiny je vyšší. Mějte to proto na paměti a využívejte jen funkcí a programů, které skutečně využijete.
  • Optimální nastavení počítače: Zkontrolujte si nastavení svého počítače. V dnešní době mají již operační systémy (alespoň Windows) technologii řízení spotřeby energie. Umožní vám vhodné nastavení schématu napájení. Vybrat si můžete ze tří přednastavených schémat – rovnováha, vysoký výkon a úsporný režim. Zvolte si jednu z variant podle toho, jak budete svůj počítač využívat. Existují i různé programy pro ty, kteří se chtějí optimálním nastavením více zabývat.
  • Úsporné nabíjení notebooků: Máte-li notebook, měli byste se rovněž soustředit na úsporné dobíjení. Pořizujete-li si novou nabíječku, vybírejte ji mezi úspornými výrobky. Můžete se s nimi setkat pod označením „zelené“ adaptery. S nimi výrazně snížíte spotřebu energie. Do popředí se také dostávají solární nabíječky notebooků.
Zatím žádné hodnocení.

Ohodnoťte to počtem bodů (nejlepší=5)

BEZ KOMENTÁŘE

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ