Právo být zapomenut platí už od roku 2014

0
277
Právo být zapomenut - Google

Google spustil na základě rozhodnutí Evropského soudu roce 2014 možnost zažádat si o vyřazení adresy URL z vyhledávače. Tuto službu využilo 2.4 milionu uživatelů. Výjimkou nejsou politici, celebrity, úředníci, či kanceláře zabývající se reputačním managementem.

„Právo být zapomenut“ ve výsledcích populárního vyhledávače Googlu lidem před lety přiznal Soudní dvůr Evropské unie. Stalo se tak v případu jednoho Španěla, který si stěžoval na údajné narušení soukromí v souvislosti s dražební vyhláškou na jeho opětovně nabytý dům, která se objevila ve výsledcích vyhledávání.

Lidé, kteří se rozhodnou žádost podat, mimo jiné musejí předložit digitální kopii průkazu k ověření totožnosti, například platného řidičského průkazu, vybrat z nabídky 32 evropských zemí tu, jejíž zákony se na žádost vztahují, poskytnout internetovou adresu každého odkazu, jehož odstranění požadují, a vysvětlit, proč je tato adresa „ve výsledcích vyhledávání irelevantní, zastaralá nebo jiným způsobem nevhodná“.

Žádost je možné podávat prostřednictvím tohoto internetového formuláře.

26. února 2018 zveřejnil Google aktualizovanou verzi své výroční zprávy o transparentnosti, která uvádí, kolik a jaký druh žádostí o vyřazení stránky z výsledků vyhledávání společnost Google obdržela a v kolika případech bylo vyhověno.

  • Podle výše uvedené výroční zprávy je patrné, že Google obdržel od roku 2014 do roku 2017 neuvěřitelné množství žádostí, a to 2.4 milionu. Vyhověno bylo pouze 43 % z nich.
  • Největší zastoupení (cca 30 %) v těchto žádostech měli jednotlivci. Chtěli smazat odkazy na své osobní údaje, historii sociálních medií, atd.
  • Dalších zhruba 20 % žádostí se týkalo jejich právního statusu či historie kriminálních deliktů v různých médiích či stránkách státní správy.
  • Při další analýze se zjistilo, že v těchto žádostech lze zaznamenat rostoucí podíl známých osobností, politiků a výzkumníků, kteří chtěli zamaskovat svou minulost.
  • Největší územní zastoupení je ve Francii, Německu a Spojeném království, odkud přišlo 51 % žádostí o zrušení URL adresy.
  • Další zajímavostí je, že 1000 žadatelů (0,25 % osob podávajících žádosti RTBF) požadovalo zrušení 15 % URL adres, ze všech žádostí o zrušení. Jde převážně o advokátní kanceláře a služby reputačního managementu.
  • Během posledních dvou let požádaly celebrity o zrušení 41 213 adres URL a politici a vládní úředníci zažádali o zrušení celkem 33 937 URL adres.

Kritici označují rozhodnutí soudu za cenzuru a snahu o vymazávání historie, jejímž důsledkem bude, že o vymazání nepohodlných údajů budou žádat politici a zločinci. To se do určité míry stalo, neboť zástupci Googlu přiznali, že například politici o výmaz skutečně žádají.

Zatím žádné hodnocení.

Ohodnoťte to počtem bodů (nejlepší=5)

BEZ KOMENTÁŘE

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ