Může umístění routeru za pomalý internet?

0
1678
wifi router

Pomalé nebo nekvalitní připojení nebývá pokaždé chybou dodavatele. Možná si za něj můžete nevědomky sami. Stačí se podívat, kam jste doma postavili router. Pokud zrovna nesněží, má jeho umístění na rychlost a dosah výrazný vliv.

S chytrým telefonem se připojujeme na internet kdekoliv v domě. Na pohovce v obýváku, někdy na toaletě nebo v ložnici v posteli, když večer sjíždíme poslední e-maily či novinky na Facebooku. S notebookem ale většinou sedáváme na oblíbeném místě. Pro někoho je to pracovna, pro jiného kuchyňský stůl. A router stojí kde?

1. Router v rohu domácnosti

Připojení je tím slabší, čím dál se od routeru nacházíme. Router potřebuje otevřený prostor. Ideálním místem je pro něj střed bytu nebo domu. Wi-fi vlny tak totiž může rovnoměrně vysílat do celého bytu. Když jej postavíte na okno u boční stěny domu, polovina signálu jde zbytečně na zahradu nebo k sousedům. Vlny blokují i stěny, takže pokud máte patrový dům a pracujete ve spodním patře, umístěte router alespoň do místnosti, která se nachází přímo nad ní.

2. Stojí na zemi

Jednak se může lehce stát, že o něj zakopnete a o připojení přijdete nadobro, jednak si tím internet rozhodně nezrychlíte. Podlahy stejně jako stěny blokují signál. Router se bude mít lépe na vyšším místě – ať už je to parapet nebo komoda. Pomocí speciálních držáků může viset i ze stropu a nebude tak nikde zbytečně zavazet.

3. Nachází se blízko spotřebičů

Nedivte se, že máte doma pomalý internet, pokud stojí router poblíž jiné elektroniky! Wi-Fi vlny ruší počítače, televize, mikrovlnky, rádia i pračky. Router, který stojí na pracovním stolku s notebookem, tedy také nemusí být nejvhodnějším řešením.

4. Ignorujete antény

Možná s anténami routeru nijak nebýbete, ale hrají důležitou roli hlavně při přijímání Wi-Fi signálu přes mobily a tablety. Modernější modely routerů totiž vyžadují, aby byla jedna z antén umístěna vertikálně a další zase horizontálně.

5. Nemáte změřený signál

Stojí za to dát si práci se změřením intenzity Wi-Fi singálu. Umožní vám to nejrůznější mobilní aplikace. Díky nim jednoduše zjistíte, kde je ve vaší domácnosti nejvhodnější místo pro router, pokud se nejčastěji připojujete z mobilu, tabletu nebo notebooku. Zkrátka vám umožní vychytat ten nejlepší signál přesně na míru.


Jak správně měřit rychlost internetu

Ověřujte rychlost připojení jen za předpokladu, že jsou splněny následující podmínky. V opačném případě nejsou výsledky přesné a je nutné je považovat výsledky pouze za orientační.

  • Počítač s moderním a správně nastaveným operačním systémem
  • Připojení k modemu ethernetovým kabelem, nikoliv bezdrátově
  • Zastavené všechny ostatní procesy, které mohou negativně ovlivnit výsledek testu
  • Žádné další připojená zařízení k modemu (jiný počítač, televize, tablet, telefon)
Zatím žádné hodnocení.

Ohodnoťte to počtem bodů (nejlepší=5)

BEZ KOMENTÁŘE

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ